Skip to main content
28 april 2026

Webmodule zzp aangepast: meer duidelijkheid, maar handhaving blijft

Als werkgever krijg je opnieuw te maken met veranderingen rond de inzet van zzp’ers. Het kabinet start de campagne ‘Zo kan zzp wél’ en past de webmodule zzp aan. Daarmee wil de overheid onzekerheid bij opdrachtgevers verminderen. Tegelijk blijft de handhaving op schijnzelfstandigheid gewoon doorgaan. Voor werkgevers betekent dit: zzp-inhuur blijft mogelijk, maar vraagt om een zorgvuldige beoordeling vooraf.

Webmodule zzp krijgt meer aandacht voor ondernemerschap

De webmodule zzp wordt aangepast. In de beoordeling krijgt extern ondernemerschap een grotere rol. Dat betekent dat niet alleen de opdracht zelf telt, maar ook hoe zelfstandig iemand buiten die opdracht werkt.

Denk bijvoorbeeld aan:

  • meerdere opdrachtgevers;
  • eigen investeringen;
  • ondernemersrisico;
  • zichtbaarheid als zelfstandige;
  • een eigen werkwijze en bedrijfsvoering.

Voor werkgevers is dit belangrijk. Als je een zzp’er inhuurt, kijk je dus niet alleen naar het contract of het uurtarief. Je moet ook beoordelen of de zelfstandige echt als ondernemer werkt.

De aanpassing volgt op recente rechtspraak. Daaruit blijkt dat extern ondernemerschap volwaardig moet meetellen bij de vraag of iemand zelfstandige is of eigenlijk medewerker.

Campagne ‘Zo kan zzp wél’ moet koudwatervrees verminderen

Nog voor de zomer start de overheid met de campagne ‘Zo kan zzp wél’. Die campagne richt zich op opdrachtgevers en zelfstandigen.

Het doel is duidelijk: de overheid wil laten zien wanneer zzp-inhuur wél kan binnen de regels. Daarmee wil het kabinet de terughoudendheid bij opdrachtgevers verminderen.

Veel organisaties zijn voorzichtig geworden. Sommige werkgevers sluiten zzp’ers op voorhand uit, omdat zij bang zijn voor fouten of naheffingen. Volgens het kabinet is dat niet altijd nodig.

De boodschap verschuift daarom van: “Mag dit nog wel?” naar: “Hoe kan dit op een goede manier?”

Voor jou als werkgever is dat een belangrijk signaal. Zzp’ers inhuren blijft mogelijk. Maar je moet vooraf goed vastleggen waarom de samenwerking geen dienstverband is.

Wat betekent de aangepaste webmodule zzp voor werkgevers?

De aangepaste webmodule zzp moet beter aansluiten op de praktijk. Daardoor krijg je als opdrachtgever meer houvast bij de beoordeling van een arbeidsrelatie.

Toch blijft de webmodule een hulpmiddel. Je moet nog steeds zelf kritisch kijken naar de feitelijke samenwerking. De praktijk weegt zwaar. Een overeenkomst op papier is dus niet genoeg als de uitvoering lijkt op een dienstverband.

Let daarom vooral op deze punten:

  • Werkt de zzp’er zelfstandig?
  • Is er geen gezagsverhouding zoals bij medewerkers?
  • Kan de zelfstandige eigen keuzes maken in de uitvoering?
  • Heeft de zzp’er meerdere opdrachtgevers of ander ondernemerschap?
  • Past het uurtarief bij zelfstandige inzet?
  • Is de opdracht duidelijk afgebakend?

Daarmee verklein je het risico op discussie over schijnzelfstandigheid.

Handhaving op schijnzelfstandigheid blijft van kracht

Het kabinet versoepelt de handhaving niet. Dat is een belangrijk punt voor werkgevers. De overheid wil juist voorspelbaarheid en duidelijke regels.

Volgens de minister heeft de handhaving al geleid tot meer bewustwording. Opdrachtgevers en zelfstandigen maken zorgvuldiger afwegingen. Die lijn blijft dus staan.

Voor jouw organisatie betekent dit dat je zzp-dossiers op orde moeten zijn. Denk aan de opdrachtomschrijving, de onderbouwing van zelfstandigheid en de manier waarop de samenwerking in de praktijk loopt.

Als een zzp’er structureel hetzelfde werk doet als medewerkers, onder jouw aansturing werkt en weinig ondernemersrisico loopt, ontstaat risico. Dan kan de arbeidsrelatie alsnog als dienstverband worden gezien.

Rechtsvermoeden bij laag uurtarief blijft bestaan

Het kabinet schrapt het verduidelijkingsdeel uit het wetsvoorstel Vbar. Dat onderdeel zorgde volgens de minister juist voor extra onzekerheid.

Een ander deel blijft wel overeind: het rechtsvermoeden van werknemerschap bij een uurtarief onder € 38. Het kabinet wil dit uiterlijk 31 augustus 2026 in het Staatsblad publiceren.

Voor werkgevers is dit een concreet aandachtspunt. Werk je met zelfstandigen tegen een lager tarief? Dan kan sneller discussie ontstaan over de vraag of iemand eigenlijk medewerker is.

Daarom is het verstandig om bij lage tarieven extra goed te kijken naar:

  • de aard van het werk;
  • de zelfstandigheid van de opdrachtnemer;
  • de duur van de samenwerking;
  • de mate van aansturing;
  • de ondernemerspositie van de zzp’er.

Nieuwe Zelfstandigenwet moet vooraf meer duidelijkheid geven

Naast de aanpassing van de webmodule zzp werkt het kabinet aan een nieuwe Zelfstandigenwet. Die wet moet vooraf duidelijker maken wanneer iemand als zzp’er kan worden ingehuurd.

Ook moet de wet vastleggen welke verantwoordelijkheden daarbij horen. Denk aan zaken als arbeidsongeschiktheidsverzekering en pensioen.

Voor werkgevers kan dit op termijn meer duidelijkheid geven. Maar zover is het nog niet. Voor de zomer volgt meer informatie. Tot die tijd blijft het belangrijk om bestaande regels zorgvuldig toe te passen.

Overheid wil zelf het goede voorbeeld geven

De minister benadrukt dat ook de overheid zelf zorgvuldig moet omgaan met zzp-inhuur. Schijnzelfstandigheid binnen de Rijksoverheid moet worden teruggebracht naar nul.

Tegelijk mogen zelfstandigen niet onnodig worden uitgesloten als de inzet volgens de regels kan. Dat is dezelfde lijn die ook voor werkgevers in de markt geldt: niet alles vermijden, maar wel goed beoordelen.

Opvallend is dat het aantal zelfstandigen bij de overheid in 2025 juist toenam. Dit laat zien dat zzp-inhuur mogelijk blijft, ook binnen strengere kaders.

Wat kun je als werkgever nu doen?

De nieuwe campagne en de aangepaste webmodule zzp geven meer richting. Toch blijft de verantwoordelijkheid bij jou als opdrachtgever liggen.

Zorg daarom dat je per opdracht kunt uitleggen waarom zelfstandige inzet passend is. Leg dit vast vóór de start van de samenwerking. Controleer ook regelmatig of de praktijk nog klopt met de gemaakte afspraken.

Praktische acties:

  • beoordeel elke zzp-opdracht vooraf;
  • leg de opdracht duidelijk en tijdelijk vast;
  • voorkom aansturing zoals bij medewerkers;
  • kijk naar extern ondernemerschap;
  • controleer tarieven onder € 38 extra zorgvuldig;
  • houd je administratie en onderbouwing actueel.

Zzp-inhuur blijft mogelijk, maar vraagt om onderbouwing

De aanpassing van de webmodule zzp en de campagne ‘Zo kan zzp wél’ bieden werkgevers meer duidelijkheid. Dat is positief. Het kabinet wil voorkomen dat opdrachtgevers zelfstandigen onnodig uitsluiten.

Maar de handhaving op schijnzelfstandigheid blijft. Daarom moet je als werkgever niet alleen kijken naar wat op papier staat. De feitelijke samenwerking is doorslaggevend.

Wie zzp’ers wil blijven inzetten, doet er goed aan om opdrachten scherp af te bakenen, ondernemerschap mee te wegen en de administratie goed vast te leggen. Zo verklein je risico’s en houd je ruimte om zelfstandig ondernemers op een verantwoorde manier in te huren.

Bron: MKB Servicedesk

Terug

Nog niet uitgelezen?