Skip to main content
8 mei 2026

Gebruikelijk loon bij meerdere bv’s

Ben je dga van meerdere bv’s, dan kan het zijn dat de Belastingdienst vindt dat je in alle bv’s een gebruikelijk loon moet genieten. Dit geldt ook als het loon niet hoger is dan € 5.000 per jaar. Hoe zit dat?

Gebruikelijk loon tot en met € 5.000

Als je zo weinig werkzaamheden voor je bv verricht dat hier een gebruikelijk loon bij hoort van maximaal € 5.000 op jaarbasis, dan hoef je de gebruikelijkloonregeling niet toe te passen en geen gebruikelijk loon op te geven. Maar let op: dit geldt alleen als je ook daadwerkelijk geen loon uitkeert!

Loon verbonden lichamen telt mee

Voor de beoordeling van de maximaal € 5.000 op jaarbasis tellen je werkzaamheden en het daarbij horende gebruikelijk loon mee van je bv, maar ook van zogenaamde ‘verbonden lichamen’ (rechtspersonen die die eigendomsverhoudingen met elkaar zijn verbonden.

Dga in meer bv’s

In dat verband heeft de Belastingdienst laten weten dat in de volgende situatie sprake is van verbonden lichamen:

Een dga heeft een 100% belang in bv X en een 100% belang in bv Y. Voor de werkzaamheden in bv X geldt geen hoger loon dan € 5.000. Dit geldt ook voor bv Y. Worden de werkzaamheden voor bv X en bv Y bij elkaar opgeteld, dan geldt wel een hoger loon dan € 5.000.

De Belastingdienst vindt dat bv X en bv Y verbonden lichamen zijn en dat daarom de regel van het maximale loon van € 5.000 niet opgaat. Zowel in bv X als in bv Y moet daarom een gebruikelijk loon in aanmerking worden genomen.

Ook bij een derde belang of meer

In de aan de Belastingdienst voorgelegde casus had de dga een belang van 100% in beide bv’s. Houd er echter rekening mee dat de Belastingdienst bij een belang van 33,33% of hoger ook zal oordelen dat er sprake is van verbonden lichamen.

Inhoudingsplicht bv X én bv Y?

Het standpunt van de Belastingdienst betekent dat zowel bv X als bv Y inhoudingsplichtig worden voor de dga en een loonadministratie moeten voeren. Deze extra administratieve last kun je voorkomen als in plaats van de dga, bv Y de opdracht heeft om de werkzaamheden in bv X te verrichten. Of als bv Y de dga in het kader van zijn dienstverband bij bv Y ter beschikking stelt aan bv X voor het uitoefenen van de werkzaamheden in bv X. Als de vergoeding door bv X dan niet rechtstreeks aan de dga wordt betaald maar aan bv Y, kan de doorbetaaldloonregeling worden toegepast. In dat geval hoeft bv X geen loonadministratie te voeren, maar wordt bv Y inhoudingsplichtig voor zowel de werkzaamheden in bv X als in bv Y. Toepassing van deze alternatieven moet je echter wel op exact de juiste manier uitvoeren. Advies inwinnen is raadzaam.

Bron: SRA

Terug

Nog niet uitgelezen?